5 rad pro začínající kytaristy

 
 
Začínáte na akustickou nebo elektrickou kytaru? Tady je několik rad, které v začátcích jistě oceníte a usnadní Vám nelehké první kroky k tomu stát se kvalitním hráčem.
 
 
1. Kvalitní nástroj je základ
 
Mít kvalitní nástroj je základ, ovšem to neznamená, že byste měli hned na začátku investovat do drahých nástrojů. Lze sehnat kvalitní kytaru za pár tisíc korun. Obchody jsou dnes plné levných nástrojů, bohužel je tomu tak, že většinou ta nejnižší cenová kategorie za moc nestojí. Jsou to často kytary vyráběné sériově ve velkých továrnách v Číně z nekvalitních materiálů. Možná si jako začátečník řeknete, že je Vám to jedno, že do začátků to stačí, přeci jen sami možná ani nevíte, jestli Vás to bude bavit. Ovšem pravděpodobnost, že Vás to bavit přestane, rapidně vzroste s koupí nekvalitního nástroje, který neladí a má vysoký dohmat. Proto Vám doporučuji, ještě před tím než se vydáte do hudebnin nástroj koupit, obrátit se na člověka, který tomu rozumí a který Vám s výběrem poradí.
 
 
2. Bez cvičení to nepůjde
 
Pokud už hrajete na nějaký jiný nástroj, tak mi jistě dáte za pravdu, že bez cvičení to nepůjde. Ať už jsou vaše motivy naučit se na kytaru jakékoliv, je důležité si uvědomit, že veškerý um stojí jen na hodinách a hodinách strávených hraním a cvičením.
Říká se 5% talentu a 95% píle a já to jen potvrzuji. Pokud spoléháte na to, že se přihlásíte na lekce a že Vás někdo hrát naučí, tak u toho dlouho nejspíše nevydržíte a daleko se nedostanete. Zkušený hráč Vám jistě cestu urychlí, ale cvičit za Vás nikdy nebude. Proto je lepší na začátku rovnou počítat s tím, že pokud hře na nástroj neobětujete alespoň několik hodin týdně, tak se pravděpodobně nebudete nikam posouvat.
 
 
3. Chodit na lekce nebo se učit sám?
 
Díky internetu se dnes každý může naučit téměř cokoliv. Odpověď na otázku, zdali je možné naučit se perfektně hrát na kytaru sám bez navštěvování lekcí, zní: ano, je to možné. Pokud budete hrát a hrát a hrát a vzdělávat se a zkoumat a cvičit a cvičit a cvičit, pak žádného lektora ze začátku nepotřebujete. Ovšem pokud si najdete kvalitního lektora, pak Váš pokrok bude mnohonásobně rychlejší. Pomůže Vám vyvarovat se různým zlozvykům, kterých byste se později pracně zbavovali, vysvětlí a ukáže Vám správnou techniku rukou, která se z videí na internetu špatně okoukává a v neposlední řadě Vás bude motivovat a přinášet Vám zpětnou vazbu na Vaši hru. Takže absolvovat v začátcích alespoň pár lekcí u dobrého kytaristy Vám rozhodně cestu velice usnadní.
 
4. Kytaru mějte vždy po ruce
 
Pořiďte si ke kytaře stojánek nebo věšák na zeď a kytaru mějte vždy na očích a hned po ruce. Garantuji Vám, že rozhodně budete hrát víc, než když ji budete muset pokaždé kvůli cvičení vyndavat a pak zase uklízet do futrálu. Vždy když přijdete ze zkoušky, lekce nebo odkudkoliv, kde jste s sebou měli kytaru, hned ji vyndejte z futrálu, zapojte do komba (pokud hrajete na elektrickou kytaru) a připravte ji, aby bylo možné kytaru jen vzít do ruky a během pár vteřin hned hrát. Jestli Vám tato rada nepřijde moc důležitá, tak věřte, že naopak je to asi ta nejdůležitější rada.
 
 
5. Výdrž a motivace
 
Nikdy to nevzdávejte. Ze začátku Váš pokrok bude velice rychlý, ale postupně se bude zpomalovat, až dojdete do chvíle, kdy Vám bude připadat, že už se nikam neposunujete. Tady je na místě vydržet a hrát a hrát dál. Možná se Vám také stane, že po pár měsících hrání ztratíte motivaci, když budete sledovat jiné kytaristy a sami nabudete dojmu, že takhle vy hrát nikdy nebudete. Takhle nad tím nikdy nepřemýšlejte, hrajte především pro sebe a pro radost ze hry samotné. Není to o technice a rychlosti hraní. Je to o vyjádření emocí a pocitů, které máte v sobě vy. Nikdy se nesnažte hrát jako někdo jiný. Snažte se hrát jako vy.
 
autor: JH